Artur-Barcis

Artur Barciś

O aktorze

Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta.
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Rudnikach oraz PWSFTviT w Łodzi z 1979.
Był aktorem Teatru na Targówku (1979–1981) i Teatru Narodowego (1982–1984). Od 1984 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie.
Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał sympatię telewidzów dzięki jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Miodowe lata, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

W 1980 roku Barciś otrzymał I nagrodę na III Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wielokrotnie występował w przedstawieniach muzycznych, między innymi z songami Bertolda Brechta („Niebo zawiedzionych”, reż. L. Szurmiej, 1989; „Opera za trzy grosze”, reż. K. Zaleski, 1994), Wiesława Dymnego („Dymny. Piosenki, wiersze i wymyślania”, reż. M. Wojtyszko, 1993). Reżyserował również spektakle z utworami Edith Piaf („Trzy razy Piaf”, 2000) czy Jonasza Kofty („Kofta”, 2001). Pojawiał się także w farsach Michaela Cooneya („Z rączki do rączki”, 1996, „Mayday”, 2012, „Mayday 2”, 2013), Johna Chapmana i Jeremy’ego Lloyda („Biznes”, 2004) w Teatrze Komedia i OCH-Teatrze.
Do historii przeszły jego epizodyczne, nieme role we wszystkich częściach Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego.
Zyskuje uznanie widzów, wcielając się zarówno w role komediowe, jak i w dramatyczne.
W 2010 był uczestnikiem jedenastej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami. Podczas siódmego odcinka wycofał się z konkursu z powodu kontuzji nogi.

Znany m.in.

Artur Barciś występował w bardzo wielu filmach, serialach telewizyjnych i spektaklach teatralnych, m.in.:
Miodowe lata, Ranczo, Zemsta, Mayday, Krótki film o miłości, Dekalog I-IX, Ucho prezesa, Wielki Tydzień, Sztuka kochania, Dwie korony.

W przedstawieniach organizowanych przez Biuro Teatralne Delfini występował m.in.:

Zobacz innych aktorów