Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę

OCH-TEATR

Reżyseria: Andrzej Domalik

Data: 20/11/2017 godz. 17:30

Miejsce: Opera Krakowska

Dziewięćdziesiąt minut niczym niezmąconej radości uczestniczenia w teatralnym życiu Szwejka. Grający go Zbigniew Zamachowski odnalazł drogę do serc widzów pełnym wyczucia i serdeczności wobec bohatera uśmiechem. Bije z niego słońce na kilometr, dlatego nie sposób tego prostolinijnego wojaka o bardzo małym rozumku nie polubić. Poczciwina, czego się naturalnie spodziewamy, popada w coraz to nowe kłopoty, z których wychodzi z osobliwym wdziękiem. Za dużo mówi, choć jest w tych tyradach paradoksalnie sporo absurdalnej logiki. W każdej sytuacji ma w głowie garść żarcików, dykteryjek, którymi sypie jak z rękawa. Zamachowski i Szwejk stanowią na scenie jedność. Nie sposób ich oddzielić, zrozumieć, który na kogo ma większy wpływ. Mistrzostwo świata. Dobroduszny wojak, który filozofuje nawet będąc na najtrudniejszych życiowych zakrętach. Aktor puszcza do widza momentami przysłowiowe oko, ale  też widać, że bawi się w tej roli przepysznie!

Absolutnie roznosi scenę także Krzysztof Dracz. Mieliśmy ostatnio w Teatrze Polonia możliwość oglądać go w świetnej roli George`a w „Kto się boi Virginii Woolf”. Teraz Dracz całkowicie zmienia sceniczny wizerunek. Kiedy jako kapelan Katz zaczyna bełkotać, w pierwszym momencie przecieramy oczy: co się z nim stało? I po chwili dopiero zaczynamy rozumieć, że on tylko tak gra, że chowa swój wspaniały głos. Tymczasem aktor z każdą kolejną minutą zaczyna szaleć na scenie coraz bardziej. Zaczynamy się bać, że to się może źle skończyć dla kogoś! Co to jest za fantastyczna postać! Odrobinę przerysowana, przyciągająca jak magnes. I – niestety – boleśnie wprost prawdziwa.

Pochwalić muszę także Michała Zielińskiego, który wykorzystuje swoje walory w sposób szatańsko skuteczny. Jest momentami mocno groteskowy, wystarczy jedna mina, by widownia rozumiała dziesiątki znaczeń. A Milena Suszyńska (również, jak Zbigniew Zamachowski, aktorka Teatru Narodowego)? Cóż za smaczek w tym szwejkowskim świecie! Nie ma słów, żeby nachwalić się tej perfekcyjnej dykcji! Aktorka bawi się każdym słowem, jakby wyczuwając w nich barwy i smaki. To jest coś nieprawdopodobnego. Miłosne igraszki, którym oddaje się ze Szwejkiem, wymagają od aktorów wzajemnego zaufania. Sporo tam się dzieje i tylko niebagatelny warsztat sprawia, że nie dzieje się nic niestosownego.  /Włodzimierz Neubart, www.chochlikkulturalny.blogspot.com /

 

Jaroslaw Haszek

DOBRY WOJAK SZWEJK IDZIE NA WOJNĘ

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Domalik
Scenografia i kostiumy: Jagna Janicka
Światło: Katarzyna Łuszczyk
Muzyka: Mateusz Dębski

Aktorzy:

Zbigniew Zamachowski (aktor Teatru Narodowego)

Milena Suszyńska (aktorka Teatru Narodowego)

Krzysztof Dracz

Michał Zieliński

Mirosław Kropielnicki

Marcin Bubółka

Henryk Simon

 

Komentarze

Nasi partnerzy

Chcesz otrzymywać informację o nowych spektaklach?